ORTA SEHPA DEKORU TÜYOLARI


Sehpa tasarımı, bahsetmekten asla bıkmayacağım temel tasarım konularından biri.


Her biri farklı tarzlara hitap eden çok farklı boyut ve şekillerde sehpa mevcut.

Kare, dikdörtgen ve kare sehpaları tasarlamak için ideal olabilecek adımların üzerinden geçeceğim.


Bir sehpaya stil vermenin pek çok yolu var; hepsini konuşmak neredeyse imkansız olurdu, şimdilik kendi evinizde deneyebileceğiniz adımları paylaşıyorum; mevsime bağlı olarak dönem dönem birkaç şeyi değiştiriyorum ve benzer temel aksesuarlarla dekorumu tamamlıyorum.

1- İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRIN


Bir sehpayı şekillendirmek o kadar da zor değil.

Üzerinde kullanılacak objeler çok uzun veya dikkat dağıtıcı olmaması koşuluyla, temel detaylarla alanlara karakter vermeyi seviyorum. (Burada TV'yi bloke etmek kabul edilemez.)

Şahsen, masamın her santimini eşyalarla kaplamayı kullanışlı bulmuyorum. Sehpanın dolu olmasını istiyoruz ama bir kaos istemiyoruz. Burası eşyalarınız için çöplük değil!

Yüzey alanınızı masanızın boyutuna bağlı olarak hayali bir şekilde yarıya veya dörde bölerek başlamak en kolayı.
2- ODAK BELİRLEYİN


Masada en çok öne çıkacak büyük bir veya iki parça ile başlayın. Bu bir vazo, kavanoz veya heykelsi bir nesne olabilir Bir nevi dekorumuzun taşıyıcı kolonu olacak. Vazo veya kavanozumuz varsa, onu taze çiçekler ve yeşilliklerle doldurmayı severiz. Bu canlı ve fresh bir görüntü sağlar bunun yanında boş olarak da güzel görünürler! Burada önemli konu; düzenlediğiniz alana çoğunlukla hangi açıdan bakacağınız, çünkü bu uzun / büyük parçanın diğer aksesuarlarınızın önünü kapatmasını istemezsiniz. (Bu parça etrafında çalışacağınız objeniz olacak)

3- BİTKİLERLE CANLANDIRIN


Yeşillikler görünümü canlandırmanın mükemmel bir yoludur. Herhangi bir tarzı yumuşatan, rahatlatan ve yine de çarpıcı görünen, jokeriniz, bitkileriniz olabilir. Şık bir saksıda canlı bitki veya vazo çiçekleri en şık seçimler olacaktır. Canlı bitkilerle aranız iyi değilse çok iyi tasarlanmış gerçekçi yapay bitkileri de kullanabilirsiniz.

Ben bazen fırtınada dalından düşmüş ağaç dallarını toplayıp eve getiriyorum. :)

Burada kullandığım gibi manolya dalı, çam dalı, baharda çiçekli bahar dalları salonun bütün havasını değiştirebilir. Yaratıcılığınızı zorlayın, kuru dallarla da muhteşem görüntüler oluşturabilirsiniz.

4- ÇERÇEVELEME HİLESİ; TEPSİ


Tepsiler yalnızca mükemmel odak noktasını veya tabanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda isterseniz bir mum veya aksesuarınızı çerçevelersiniz ya da başıboş duran bir uzaktan kumandayı ortadan kaldırmış olursunuz; sehpanızın üzerindeki objeleri birleştirmek için harikadır.


5- GÖRÜNMEYEN KLAVUZLARINIZ


Söylediğimiz gibi, kaos istemiyoruz! Karışık şekillerden kaçınmak için alanınızı ikiye veya dörde böldükten sonra üçgen formlar oluşturmaya odaklanın.Kitapları istifleyerek veya bir tepsi kullanarak bölümleri ayırın ve yükseklik oluşturun. Daha sonra, büyüteç, küçük kaseler veya bardak altlıkları gibi daha küçük parçaları eğlenceli bir şekilde ekleyebilirsiniz. Alanınız varsa, heykelsi parçaları da ekleyebilirsiniz.(Bunlar, sergilenmek ve çerçeve oluşturmak için en sevdiğim 'coffee table' kitaplarından.)


6- KİTAP EKLEYİN


Coffee Table kitaplarının sayabileceğimizden daha fazla amacı vardır. Dekoratif görüntüleri yanında, sohbet başlatmak ve hatta oturma odasındayken sizi yavaşlatıp kahvenizin yanında bazı ilham verici sayfaları çevirmeye sizi teşvik edebilirler. Biraz yükseklik yaratmak veya diğer dekoratif öğelere bir zemin oluşturmak için kitapları istiflemek epey fark yaratacaktır.

7- GÜZEL MUMLAR KULLANIN


Oturma odanızı iki saniyeden daha kısa sürede daha keyifli hale getirin: Bir mum yakın.

Ayrıca, dekor olarak şıklığınızı ikiye katlayacak kadar güzel bir mum ise ve evinizi güzel bir koku ile dolduruyorsa jokeriniz olur.


8- KASE VE SEPETLER


Sehpanız büyük ya da küçük olsun, ilgiyi çekmek için bazı farklı yükseklikler oluşturmak iyi bir fikirdir.


Yükseklikle oynamak, uzun kırılabilir vazolar veya TV'yi göremeyeceğiniz kadar büyük buket çiçekler anlamına gelmek zorunda değil, bu durumda, form ve işlevsellik için kase, kutu kullanabilirsiniz.


Bonus: her zaman sehpa üzerinde bitiyor gibi görünen rastgele eşyaları depolamak için harika bir depolama alanı sağlarlar.<