HAKKIMIZDA

Decopela'nın Hikayesi

Decopela, kendi hayatımdaki dekor serüvenleri ile şekillendi; seyahatlerimizde gezip gördüğüm farklı kültürlerin ve stillerin birliktelikleri ile beslendi ve ilk filizlerini verdi.  

 

El emeğinin, doğal ürünlerin, sanatçıların ürünlerini biriktirerek yaşadığımız yeri, bizi neşelendirecek ve keyifli anlar biriktirmemizi sağlayacak şekilde dekore etmeye başladığımızda bunun bizim için anlamını düşündüm.

Herkesin kendi lüks ve rahatlık anlayışını evinde yaşamayı hak ettiğine inanıyorum.

Sözlük anlamı olarak lüks "Büyük Rahatlık ve Savurgan Yaşam Durumu" olarak tanımlanıyor. Bu doğru olabilir, ancak her projeye yaptığım dokunuşlarda lüksün her kişi için farklı anlamlar kazandığını gördüm. 

Kimine göre "bilinçli yaşam" ; kimine göre "deneyimsel bir anlayış"; kimine göre "rahatlık, gizlilik, kolaylık". Aslında fark ettim ki herkes için tek bir ortak tanımı var... Kalbinize şarkı söyletebilen her şey

Sizin için lüksün ne olduğunu siz tanımlayacaksınız."

FİRMA KURUCUSU

Pelin Y.

Decopela 2019 yılında İstanbul’da Pelin Y. tarafından kuruldu. Avrupa ve Türkiye’de çeşitli firmalarda dış ticaret alanında çalışan Pelin; dış ticaret alanındaki tecrübelerini özel zevki olan tasarım, bitkiler ve dekorasyon alanlarındaki sofistike ürünlerle birleştirmeye karar vermesiyle Decopela ortaya çıktı.

Pelin, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi mezunu. Dünyanın birçok ülkesi ile ticaret ile dopdolu 12 yıllık bir kurumsal tecrübesi var. Bu tecrübenin dekorasyon ürünlerine faydalarını kullanmıyor da değil. Ancak henüz küçük yaşlarından süregelen sanata, el işlerine ve bitkilere olan tutkusu, Decopela yolculuğundaki temel yol arkadaşları olmuştur. 

------------------

‘’Ne istediğimi, ne yapacağımı ve nasıl yapacağımı biliyorum çünkü kendi hayatımda istediğim ince dokunuşları bana ulaşan tüm iyi insanlarla paylaşmak istiyorum. En zevkli ve en nadide ürünleri , en keyifli insanlarla buluşturmak , hayatı ve ortak hayalleri paylaşmak! Bundan güzel bir duygu olamaz, Decopela ise bu yolculuğun başlangıcı oldu.’’

Doğu ile batının, klasik ile modern çizgilerin harmanı, geleneksel üretime ve doğaya saygılı ürünlerin ve tasarımların herkesin hayatında yeri olması için bir şeyler yapmak gerektiğini hissederek bu yolda birlikteyiz.

------------------

 
 

İLK ADIMLAR

Yeni bir Başlangıç

2020'da ülkemizde yaşanan ekonomideki bariz gerilemeye ve zorlayıcı pandemi koşullarına rağmen, içimdeki dekorasyon heyecanımı dizginleyemeyip Decopela'yı başlatmaya karar vermeme bazen kendim bile inanamıyorum.

Decopela fikri oluşmadan önce ilk birkaç yıl, başka şirketlerde çalışırken ve tasarım işimi bir yandan yan iş olarak yapıyordum. Ancak ilerlemenin yavaş olduğunu ve bir şeylerin kesinlikle eksik olduğunu hissettim. Kalbim dekorasyon için çarparken, müşterilerime tam olarak odaklanamadığımın farkındaydım. Yine de çok güzel dönüşler alıyordum.

Günlük işimi bırakmaya karar verdiğimde bu ekonomik koşullarda, ne büyük bir risk aldığımın farkındaydım. Ancak dokunduğum insanlardan aldığım tepkiler o kadar keyif vericiydi ki! Bu his bir iş kadını olarak girişimci ve yenilikleri öğrenmekle geçecek gelecek tutkumun başlangıcı oldu. Seyahat etmek, sofistike ürünleri bulmak,  atölye çalışmalarını keşfetmek ve kurslara katılmak;  kişisel ve mesleki gelişim için hayat tarzım oldu. Ve Decopela'da işte tam da böyle doğdu.